Kiedy i komu polecać personalizowane soczewki progresywne
23 grudnia, 2024Prezbiopia, która dotyka głównie osoby po 40. roku życia, sprawia, że wiele osób potrzebuje korekcji wzroku na różne odległości.
Okulary biurowe jako uzupełnienie okularów progresywnych
Okulary biurowe jako uzupełnienie okularów progresywnych
Prezbiopia, która dotyka głównie osoby po 40. roku życia, sprawia, że wiele osób potrzebuje korekcji wzroku na różne odległości. W dobie rosnącego znaczenia pracy zdalnej i długotrwałego korzystania z urządzeń cyfrowych, częściej pojawia się potrzeba stosowania dodatkowych okularów biurowych. Dlaczego mogą być one cennym uzupełnieniem dla osób noszących okulary progresywne?
Cyfrowe Zmęczenie Wzroku
Światowa średnia czasu przed ekranem wynosi aż 6 godzin i 37 minut. Oznacza to, że przeciętny mieszkaniec Ziemi spędza przed ekranem od 35 do 40 proc. swojego dnia. Choć w Europie wskaźniki są niższe, to Polacy niestety znajdują się w czołówce – spędzamy nawet 40% swojego czasu w ciągu dnia przed ekranami cyfrowymi. Najbardziej pochłania nas oglądanie wideo (53% czasu), niespełna 13% nasz wzrok skierowany jest na media społecznościowych, a blisko 10% skupiamy się na graniu. Jeśli pracujemy przy komputerze, to nasz „czas przy ekranie” jeszcze bardzie się wydłuża. Dlaczego to ważne w kontekście zdrowia wzroku?
Cyfrowe Zmęczenie Wzroku staje się coraz bardziej powszechnym problemem. To stan dyskomfortu oczu, który występuje po długotrwałym wpatrywaniu się w ekrany urządzeń cyfrowych, takich jak komputery, smartfony czy tablety. Zjawisko to dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych, a jego objawy (ból i suchość oczu, niewyraźne widzenie, ból szyi i pleców), mogą znacząco wpływać na komfort życia. Jednym ze sposobów wsparcia wzroku w takiej sytuacji są okulary biurowe.
Czym są okulary biurowe?
Okulary biurowe to specjalistyczne soczewki stworzone z myślą o pracy w pomieszczeniach, w szczególności przy komputerze. Wyróżniają się bardzo szerokim polem pośrednim, które umożliwia wyraźne i bardzo komfortowe widzenie. Są one zaprojektowane tak, aby zminimalizować zmęczenie oczu, poprawić komfort widzenia oraz zwiększyć efektywność pracy w środowisku biurowym.
Dzięki optymalizacji pola widzenia dla odległości pośrednich szkła biurowe umożliwiają wyraźne widzenie zarówno dokumentów na biurku, jak i ekranu komputera, bez potrzeby ciągłego zmieniania pozycji głowy czy okularów. Świetnie sprawdzą się także w domu, gdzie z reguły nie potrzebujemy wyraźnego widzenia powyżej 4 m, np. podczas gotowania, sprzątania, majsterkowania, robienia zakupów przez Internet czy oglądania TV. Wiele modeli okularów biurowych ma również powłokę filtrującą niebieskie światło emitowane przez ekrany, co dodatkowo może pomóc w redukcji zmęczenia oczu.
Okulary biurowe i okulary progresywne – duet idealny?
Okulary progresywne oferują wszechstronność, jednak ich konstrukcja może sprawiać trudności podczas pracy na bliskich odległościach. W okularach biurowych rezygnuje się z ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się daleko, gdyż górna część soczewki przeznaczona jest do widzenia odległości pośrednich, natomiast w dolnej części możliwe jest komfortowe widzenie bliży. Dzięki tylko dwóm wartościom w soczewce progresja mocy z bliży do odległości pośredniej jest łagodniejsza i zachowane jest szerokie pole widzenia na te odległości, co znacznie wpływa na poprawę komfortu w pracy biurowej. Okulary biurowe są projektowane z myślą o konkretnych zadaniach – użytkownicy mogą liczyć na lepszą jakość widzenia podczas czytania dokumentów czy przeglądania ekranów komputerowych. Dostosowanie okularów do specyficznych warunków pracy zwiększa efektywność i komfort. Jednak należy pamiętać, że w szkła biurowe nie są optymalne do noszenia na co dzień. Prowadzenie samochodu czy robienia zakupów będzie nie tylko mało komfortowe, ale i niebezpieczne. To właśnie dlatego te dwa rozwiązania optyczne, jakimi są szkła biurowe oraz progresywne, to idealne uzupełnienie.
Jak rekomendować okulary biurowe klientom?
Optycy powinni edukować swoich klientów na temat korzyści płynących z używania okularów biurowych jako uzupełnienia okularów progresywnych. Ważne jest, aby klienci rozumieli, że różne sytuacje wymagają różnych rozwiązań optycznych. Okulary progresywne są idealnym rozwiązaniem łączącym różne korekcje okularowe w jedną, jednak nie jest to wygodne rozwiązanie dla osób, których praca wiąże się z wielogodzinną pracą w bliży i odległościach pośrednich. Wtedy na ratunek przychodzą okulary biurowe, gwarantujące komfort podczas pracy. Dobrze dobrane szkła biurowe pomagają utrzymać właściwą postawę ciała, redukując ryzyko bólu pleców, szyi i głowy spowodowanego niewłaściwą ergonomią. Optycy, świadomi tych korzyści i symbiozy obu rozwiązań, jako eksperci ochrony wzroku powinni w sposób transparentny i empatyczny rekomendować je swoim klientom – szkła dostosowane do konkretnych wymagań i potrzeb konsumentów zapewniają maksymalny komfort i efektywność.
Źródła:
https://www.benchmark.pl/aktualnosci/ile-czasu-spedzamy-przed-ekranem-wyniki-badania.html
Piotr Kasjaniuk, Soczewki Pulseo® – wsparcie widzenia przy cyfrowym zmęczeniu oczu, „IZOPTYKA”, nr 97, s. 6-7.