Soczewki progresywne – idealne rozwiązanie dla każdego stylu?
23 grudnia, 2024Co to jest światłowrażliwość, czyli jak polecać Transitions?
23 grudnia, 2024„Syndrom zbyt krótkich rąk”, „wzrok po 40” czy „dojrzały wzrok”…
Co to jest prezbiopia i jak o niej mówić konsumentom?
Co to jest prezbiopia i jak o niej mówić konsumentom?
„Syndrom zbyt krótkich rąk”, „wzrok po 40” czy „dojrzały wzrok”… Prezbiopia, czyli naturalna utrata zdolności akomodacji oka związana z wiekiem, bywa określana na różne sposoby. Czym jest, jakie są charakterystyczne objawy i dlaczego rola optyka jest kluczowa jak nigdy dotąd?
Czym jest prezbiopia?
Prezbiopia to naturalny proces fizjologiczny, w ramach którego soczewka oka traci swoją elastyczność, co w efekcie utrudnia skupienie wzroku na bliskich obiektach. Pogorszenie jakości widzenia zależy od procesów, zachodzących w obrębie wszystkich struktur oka – tęczówki, soczewki, ciała szklistego, rogówki i siatkówki. To sprawia, że osoby z prezbiopią mogą mieć trudności z czytaniem małych liter lub wykonywaniem precyzyjnych czynności z bliska. Pojawiają się następujące objawy:
- Rozmycie obrazu podczas czytania.
- Potrzebę trzymania książek lub innych przedmiotów dalej od oczu.
- Bóle głowy spowodowane nadmiernym wysiłkiem wzrokowym.
W Polsce, z uwagi na starzejące się społeczeństwo, problem ten staje się coraz bardziej istotny. Według danych GUS, liczba osób po 40. roku życia w Polsce wzrośnie do 22 milionów w ciągu najbliższych 10 lat. Oznacza to, że ponad połowa Polaków będzie potrzebować soczewek progresywnych – optycy powinni być dobrze przygotowani do informowania konsumentów o tej dolegliwości i najlepszych rozwiązaniach.
Jakie są przyczyny prezbiopii?
Przyczyny prezbiopii są związane z naturalnym procesem starzenia. W jego wyniku pojawiają się zmiany w budowie i funkcjonowaniu organizmu, które dotyczą również tkanek, tworzących narząd wzroku. W licznych badaniach wykazano, że ostrość wzroku, wrażliwość na kontrast i olśnienie, wielkość pola widzenia oraz zdolność do postrzegania ruchu maleją wraz z wiekiem. W miarę upływu czasu:
- soczewka oka staje się sztywniejsza,
- mięśnie odpowiedzialne za regulację kształtu soczewki osłabiają się,
- zmniejsza się również zdolność do akomodacji, czyli dostosowywania ostrości widzenia na różne odległości.
Dodatkowo proces biologicznego starzenia się oka może zostać znacznie przyspieszony wskutek niedoboru witamin, działania promieni słonecznych, palenia tytoniu i złych nawyków żywieniowych. Również długotrwała ekspozycja wzroku na działanie światła niebieskiego może wpływać na komfort widzenia i procesy zachodzące w narządzie wzroku.
Jak rozmawiać z konsumentami o prezbiopii?
Tylko około 10% Polaków zdaje sobie sprawę ze swojego problemu ze wzrokiem. Dlatego edukacja klientów na temat zdrowia wzroku, szczególnie z osobami po 40. roku życia to ważna część misji każdego specjalisty. Począwszy od braku świadomości, jak często pacjenci przenoszą wzrok z odległości bliskiej, do pośredniej, z pośredniej na daleką, itd., po kwestie adaptacji do soczewek progresywnych czy obawy związane z nieznanymi dotąd rozwiązaniami – rolą optyka jest wyjaśnienie, na czym polega prezbiopia, jakie są jej przyczyny, dlaczego nie należy się jej obawiać i wreszcie jak można ją skutecznie korygować.
Najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów z prezbiopią będą soczewki progresywne, ale czy konsumenci o tym wiedzą? Niekoniecznie. Wokół soczewek progresywnych narosło wiele mitów, które mogą zniechęcać. „Okulary do czytania lepsze niż progresywne”, „noszenie progresów pogarsza wzrok”, „soczewki progresywne są trudne w użytkowaniu”… to tylko niektóre z przykładów. To dlatego rozmowa z pacjentem jest tak kluczowa. Każdy ma indywidualne doświadczenia i obawy związane z widzeniem, niezwykle ważne jest więc, by prowadzić dialog w sposób empatyczny i otwarty. Odpowiednie dopasowanie rozwiązań do stylu życia klienta może zwiększyć satysfakcję i w efekcie przyczynić się do dalszych rekomendacji dla salonu optycznego. Warto również zachęcić do regularnych badań wzroku.
Kilka przykładów skutecznej komunikacji:
Czy zauważył/a Pan/Pani trudności w czytaniu drobnego tekstu? To może być oznaka prezbiopii.
Regularne badania wzroku pomogą nam monitorować zmiany i dostosować odpowiednie rozwiązania. W naszym salonie można umówić się na wizytę z dużym wyprzedzeniem, i otrzymać przypomnienie o nadchodzących badaniach.
Soczewki progresywne zapewniają precyzję widzenia na różne odległości – dobrze sprawdzą się wtedy, gdy przenosimy wzrok np. z ekranu telefonu na telewizor itd.
Prezbiopia jest naturalnym etapem życia. Optycy odgrywają kluczową rolę, by uświadamiać o tym pacjentów i rozwiewać szkodliwe mity na temat tak prezbiopii, jak i soczewek progresywnych. Dzięki empatycznej komunikacji i odpowiednio dobranym soczewkom progresywnym, można pomóc pacjentom cieszyć się lepszym widzeniem w codziennym życiu. W miarę jak rynek optyczny ewoluuje (w Polsce żyje blisko 18 milionów osób po 40. roku życia, co oznacza ogromny potencjał dla produktów korekcyjnych związanych z prezbiopią), ważne jest, aby profesjonaliści byli dobrze przygotowani do rozmowy o prezbiopii i jej wpływie na życie ich klientów.
Źródła
- Macuga-Strojek, Osoba z prezbiopią u optyka - na co zwrócić uwagę?, “IZOPTYKA”, Numer 97, s. 20-21.
https://www.krio.org.pl/co-to-jest-prezbiopia-definicja-starczowzrocznosci/
Główny Urząd Statystyczny, raport „Polska w liczbach”, 2023